sobota 17. září 2016

IBC 1000L - moje vodní hospodářství

Máte-li poněkud větší latifundie a pokud je zaléváte vodou z vodovodu, vyjde vás vlastní zelenina pěkně draho. Nehledíc na to, že dešťovka je prostě dešťovka...

Pokud tuto situaci chcete řešit, čtěte dál...

1. Nakupujeme

Vysolíme něco kolem dvou tisíc a koupíme se kontejner IBC o kapacitě cca 1000 litrů. Volíme buď černý, nebo oplechovaný, jinak budeme ve velkém pěstovat vodní řasy. V teplé a prosluněné vodě se jim opravdu dost daří a sypat chemii do vody na zalévání není to nejlepší řešení.

K sehnání jsou kontejnery se vstupním otvorem 150, 220 a 400 mm. Větší otvor se hodí v případě, že do něj budeme strkat ponorné čerpadlo, jinak je lepší užší, lépe se zakrývá proti komárům.

Výpustný otvor má vnitřní průměr 50, 80 nebo 100 mm a značí se DN. Tedy DN50, DN80 a DN100 (jmenovitá světlost potrubí DN - Diameter Nominal)

Dále je k volbě paleta pozinkované nebo dřevěná.

2. Připojení

Pokud máme střechu a tolerantní okolí, přistavíme kontejner pod okap, svedeme do něj vodu a je vymalováno. Řešíme to buď klapkou ve svodu, nebo přímým napojením.

Klapka ve svodu.
Máme-li vody dost, kapku uzavřeme a ta si zase teče
původní cestou.
Při silnějším dešti má voda tendenci k rozstřikování
a pak smáčí celou stěnu domu.
Zabránit ji v tom můžeme třeba gumovým límcem.
Vyhřátá vodní hladina je přímo ideální porodničkou pro komáří potomstvo.
Takže gumovým límcem jim to znesnadníme.

3. Přepad

Máte-li 100 m² střechy, tak při lehkém deštíčku (1 mm srážek) vám do kontejneru vám nateče 100 litrů vody. Takže při slušném dešti je kontejner plný než řeknete famfrpál.

Proto musíme vyřešit přepad vody, nebudeme přece číhat u nádrže. Nehledě na to, že prší zpravidla tehdy, kdy nejsme doma.

Zde uvedu jedno řešení, které má své mouchy, ale každý je dokáže realizovat. Využijeme u něj princip spojeného nádobí (tedy spojených nádob).

Pokud je hladina vody moc vysoko, vystoupá úzkou (černou) trubkou
tak vysoko, že vyteče do odpadu (červená trubka)
V zemi je zároveň vedena voda do kohoutku na zahradě.
Nevýhoda tohoto řešení je, že pokud prší opravdu moc a dlouho, voda nestačí odtékat a jde vrchem. Pro tento případ odpojím koleno a svod ze střechy napojím rovnou na odpad do potoka.

Celkový pohled na připojení nádrže a na vyvedení vody.
Použité trubky jsou polyetylénové o vnějším průměru 32 mm. Spojují se šroubením, stačí je jen rovně uřezat, srazit hrany, nasunout a utáhnout. Pro uvedený průměr seženete také nejsnadněji různé udělátory a redukce k nádržím IBC.

Závěr

1. Nebudete věřit, jak vám ty rostlinky pěkně porostou.
2. Nebudete věřit, kolik vody naprší na jednu střechu a bez užitku odteče.
3. Jedna nádrž vám určitě stačit nebude.

Klíčová slova

Při hledání dalších informací použijte klíčová slova:
Nádrž IBC 1000, redukce IBC DN 80, PPS trubka 32


5 komentářů:

 1. Skvěle vyřešeno. Přesně tohle jsem potřeboval pořešit. Děkuji za inspiraci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že se to hodilo. Teď jsem ještě vyřešil ukazatel hladiny. Jak to nafotím, dát to tu. Stručně: jedná se o malou PET flašku dosti naplněnou vodou, která funguje jako plovák v nádrži. Provázkem je spojena se ukazatelem mimo nádrž (závaží z tenisového míčku vyplněného sádrou).

   Vymazat
 2. dobrý den,

  máte to super, kdy budou fotky s plovákem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den. Nafotím, pokud tedy dorazím před tím, než padne tma. Technicky je plovák malá PET flaška naplněná pískem tak, aby ji koukalo hrdlo z vody. Na hrdlo je uvázán provázek, který vede přes kladku na závaží. No a pozice závaží udává výšku hladiny.

   Vymazat