středa 20. března 2019

Auta na elektriku jsou nesmysl! (akt. 2019-03-20)

Ano, jsem fanda EV (elektrovozů).
Ano, unavuje mě stále dokola vyvracet argumenty odpůrců EV a příznivců aut jezdících na mrtvé dinosaury.

Takže, jednou pro vždy, jsem to tady sepsal.

EV má výfuk v elektrárně

Ano, je to pravda. V jaderné, uhelné, plynové, vodní, větrné, solární a kdoví jaké ještě. Říká se tomu energetický mix a ten je v různých zemích různý.

V ČR (2017) jsou obnovitelné zdroje 7.60%, fosilní elektrárny 57.40%, jaderné elektrárny 35.01%
V Norsku (2017) jsou obnovitelné zdroje 99%, fosilní elektrárny 0%, jaderné elektrárny 0% (ZDE)
Kompletní Národní energetický mix ČR v roce 2013, 2014, 2015, 2016 a 2017 je ZDE.

Podle studie Transport and Environment z října 2017 (ZDE) má i v Polsku provoz EV poloviční emise CO2 oproti spalovacím vozům.

Shrnuto: zatímco se smradem z výfuků se už nic moc podstatného udělat nedá, elektřinu postupně získáváme šetrnějším způsobem, my ze 40%, Norové z 99%.

Solární panely nevyrobí ani tolik energie...

...než kolik bylo spotřebováno na jejich výrobu.

Vše ke své výrobě potřebuje nějakou energii. I solární panel. Podle linkovaných zdrojů vrátí solární panel energii potřebnou ke své výrobě za 1.5 až 4 roky (ČR), celosvětově za 0.8 až 2 roky.

Zdroje:Shrnuto: Cajk!

V České republice nemáme tolik elektráren

Výpočty už provedl někdo fundovanější, proto jen stručně: Uvědomte si, že dobíjíte jen denní nájezd, což u 93% řidičů v ČR dělá max. 45 km, tj. v případě Tesly S je to 9 kWh (18kWh/100km), Renault Twizi si vystačí s 2.7 kWh (6kWh/100km). No a teď se podívejte na štítek vysavače, elektrického sporáku, pračky atd. Spouštění nabíjení je obvykle navázáno na noční proud, takže dodavatelé elektřiny mohou navíc připojovat zátěž dle potřeby.

Podrobně pojednáno ZDE.

Zdroje:Shrnuto: Na EV je při katastrofickém scénáři elektřiny dost, v reálu ještě víc a přenosová soustava to zvládne levou zadní.

Česká republika na to nemá infrastrukturu, rozvodná síť to neunese

Kdyby se všechny auta v ČR v jeden okamžik vyměnili za EV, byl by problém. Ale obnova vozového parku probíhá pomalu a rozvodná síť se průběžně posiluje v rámci normální údržby.

Co na to odborníci?

...nabíjení elektromobilů pomáhá vyrovnat zatížení elektrické sítě...
...ani při výrazném nárůstu počtu elektromobilů nebude pro jejich nabíjení nutné stavět nové kapacity...
Miloslav Fialka (manažer E.ON zodpovědný za elektromobilitu)

Naše výpočty říkají, že spotřeba zhruba v řádu stovek tisíc až jednoho miliónu aut se z hlediska spotřeby elektřiny v České republice projeví pouze v jednotkách procent. Samotná elektromobilita tedy nebude v budoucnosti klást nároky na výstavbu nových energetických kapacit.
Martin Schreier (mluvčí ČEZ)

Zdroje:Shrnuto: Nedělejte si starosti.

Akumulátory v EV po pár letech umřou

Ano, vše má svou životnost. Například Tesla má po ujetí 800 000 km kapacitu 80% (ZDE)
Podrobná data o opotřebení akumulátorů u vozů Tesla shromážděná dobrovolníky jsou ZDE.

Shrnuto: Baterie v EV vám budou sloužit jako záložní zdroj ještě dlouho poté, co bude zbytek vozu hnít na vrakáči.

Malý dojezd na jedno nabití

Ano, pokud pomineme vozy Tesla (model S P100D má dojezd 613 km (ZDE)), mívají ostatní EV dojezd od 100 km výše. Když jsem ještě jezdíval s dieselovým VW Passatem, ujel jsem na jednu nádrž i 1100 km. Je to propastný rozdíl.

Položme si však otázku: "Je dojezd na jedno nabití pro řidiče klíčový?"

72% Američanů denně najede méně než 65 km a celých 95% méně než 160 km, 97% nabíjení probíhá doma nebo v práci (studie ZDE).

V ČR 93% řidičů jezdí denně max. 45 km (zdroj jsem již nedohledal)

Shrnuto: Pokud toho nalítáte denně opravdu hodně a nemáte na Teslu, budete muset jezdit stále fosilem. My ostatní si přes noc nabijeme a ráno vyrazíme s plnou.

Lithia je málo

V Li-x článcích je lithium jedním ze vzácných kovů. V akumulátorech Tesly je ho necelých 7kg, ve vašem notebooku asi 3g. Jinak Li-Ion články by se spíš měly jmenovat nikl-grafitové, lithia je tam jen 2% (ZDE).

Studie uvádějí, že minimálně do konce století máme vystaráno (ZDE), já doplním, že Japonci separují lithium z mořské vody. Pak tu máme ještě recyklaci a výzkum nových typů akumulátorů taky přináší nadějné výsledky (ZDE a ZDE)

Shrnuto: Nedělejte si zbytečné starosti s akumulátory

Není dostatek akumulátorů

Ano, není. Tradiční výrobci osobních vozů zaspali a teď těžce dohánějí téměř desetiletý náskok Tesly, která ve spojení s Panasonicem provozuje Gigafactory (kapacita po celkovém dokončení v roce 2020 je 105GWh, ZDE) a v běhu jsou přípravy na stavbu dalších, v Evropě a Číně.

Tradiční výrobci se chytili za nos a alespoň plánují fabriku s cílovou produkcí v roce 2028 34GWh (ZDE).

Shrnuto: Rozjíždí se to, ale Evropa má co dohánět.

EV fungují jen díky masivním dotacím do 'zelených' energií

Těžko říct. Celosvětově byly dotace za rok 2013 do obnovitelných zdrojů 120 miliard USD. Je ale třeba říct, že do fosilních zdrojů bylo ve stejném období nalito 550 miliard USD.

Zdroje:

Celý energetický cyklus je neefektivní, ztráty jsou obrovské

Zajímavé hodnoty
 • Pístový motor: účinnost 30%
 • Elektromotor: účinnost: 90%
 • Účinnost dobíjení: 95% (lithiové články)
 • Ztráty v el. vedení v ČR: 4.8% (EU 6.5%, Afrika 40%)
 • Energetická hustota benzínu (cca):  32 MJ/l (46.4 MJ/kg; 8.89 kWh/l; 12,9 kWh/kg)
 • Spotřeba Tesly S včetně všech ztrát (efektivita nabíjení, el. motor, vedení, samovybíjení, ...): 25.2kWh/100km. Vůz udává spotřebu 20.8kWh/100km, čímž jsme získali zajímavý koeficient pro zjištění skutečné, tj. nutně vyrobené el. energie: 1.21
 • Spotřeba energie na rafinaci benzinu: 1.5kWh/1l benzínu (0.8-2.5 kWh dle kvality ropy)

Takže pokud vezmeme v úvahu výše uvedené hodnoty, tak jen z elektrické energie potřebné k výrobě 8 litrů benzínu ujede Tesla S téměř 50 km!

Zdroje:

Shrnuto: Pro srovnatelné vozy je EV 2x efektivnější. Tento závěr se opírá o velmi detailní zhodnocení v posledním z uváděných zdrojů (Emise CO2 u elektromobilů: Tesla horší než BMW?)

Když se to celé sečte, je celý životní cyklus EV šíleně neekologický

Studie Transport & Environment, které se věnují dopadu životního cyklu EV na životní prostředí tvrdí pravý opak. Věnují se také problematice lithia, kobaltu a manganu používaných v současných bateriích.

Zdroje:Shrnuto: Není to pravda


Nejlepší jsou auta na vodík

Určitě jsou nejlepší. Záleží ovšem na kritériu, podle kterého budeme posuzovat. V praktickém provozu se jeví problematická tyto záležitosti:


 • Aktuálně řídká síť čerpacích stanic (Kalifornie 33, Německo 10, ČR 1, rok 2018)
 • Cena palivového článku (usilovně se pracuje na zlevnění)
 • Vysoký tlak plynu v nádrži (300-600 barů, technické maximum 1000 barů) přináší bezpečnostní rizika a s tím spojená technická opatření (výměna nádrže co 4 roky atd.)
 • Spotřeba energie na výrobu vodíku (při ekologické výrobě el. energie nás to nemusí moc zajímat, účinnost elektrolýzy je 80-90%)
 • Neekologická výroba vodíku (96% vodíku se vyrábí z fosilních paliv, ale elektrolýza to může změnit)
 • Spotřeba energie na stlačení vodíku (30% energie uloženého paliva)
 • Aktuální cena za palivo na ujetí 1 km je 3.10,- (zdroj)
 • Doma si určitě nenačerpáte
 • Cena jedné čerpací stanice s infrastrukturou je 875 000 € (zdroj)

Suma sumárum, nic moc.

Zdroje:Závěr?

Pokud máš čtenáři pocit, že zde něco chybí, tak napiš, rád doplním. Uvítám, pokud tvé argumenty budou ozdrojované.


27 komentářů:

 1. Ty spotreby a dojezdy dle NEDC jsou usmevne, realna je pri delsich trasach zhruba polovina dojezdu, tedy pokud nejedete za kamionem a/nebo prvni usek po planovanem dobiti do 100 % a take nesmi byt extremni pocasi. Test Tesly S85, tempo 120km/h, 13 st. C, dle NEDC 510 - v testu namereno 258: https://www.auto-motor-und-sport.de/news/tesla-s-im-nachtest-258-km-reichweite-bei-120-km-h-und-13-grad-8612751.html Navic pri bezne jizde nemuzete, s vyjimkou prvniho useku, pocitat s tim, ze vyrazite nabity na 100 % a take se stava, ze po dalnici chcete jet rychleji a nekdy byva i horsi pocasi.

  Argument s dennim dojezdem neni dobry, nevim kolik aut vlastnite vy, ale vetsina lidi, ktere znam ma 1 univerzalni, ktere je odveze 20 km do prace i 1000 km na dovolenou nebo sluzebni cestu.

  Na argument o nedostatku lithia jste dal zdroj, ale tam nejsem schopen vycist, s kolika elektromobily pocitaji. Pokud jste elektrooptimista, tak musite preci cekat behem par let obmenu vozoveho parku za elektromobily. Na 1 potrebujete cca 10 kg lithia, vami udavanych 7 plati pro starsi Teslu s mensi baterii a v odkazanem clanku odhaduji zasoby jen zhruba pro 3-4 miliardy elektromobilu. To je na 100 let pomerne malo, kdyz uvazime soucasnou rocni produkci kolem 90 milionu aut a rostouci trend. Samozrejme za predpokladu, ze lide nebudou chctit ustoupit od pohodlne a rychle dopravy.

  Zivotnost akumulatoru v letech nemusi souviset s najezdem a bude se take dost lisit v zavislosti na rezimu pouziti, napriklad zda uzivatel dobiji vhodnym zpusobem a v jakych teplotach auto skladuje a provozuje.

  Spotreba energie v rafinerii neni elektricka energie, z velke casti se jedna o energii tepelnou, kterou prevedete na elektrinu jen s pomerne malou ucinnosti. Navic si velkou cast energie, vcetne elektricke, vyrabeji rafinerie vlastnimi silami, takze byste pro ziskani teto energie musel rafinerii nahradit elektrarnou.

  Prenosova sit a infrastruktura by snad mohla byt resitelna, i kdyz to samozrejme ma sva uskali, zejmena budovani rychlonabijecek s prikonem kolem 500 kW na 1 auto nebude pravdepodobne uplne bezproblemove.

  Nicmene vsechno jsou to spis hodne teoreticke uvahy, pokud se tomu necha volny prubeh, tak nas nastup elektromobility ceka az za dlouhe desitky let a mezitim muze byt spousta veci uplne jinak. Pokud se na to bude tlacit formou zakazu nebo dani, tak nas spise nez nastup elektromobilu ceka nastup verejne dopravy, protoze elektromobily jsou mimo financni moznosti drtive vetsiny obyvatel sveta a to i kdybych predpokladal relativne bohaty region, jako je Evropa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžete uvést nějaký zdroj? Já měl za to, že ta 1 kWh je jen na rafinaci a ostatní energie v tom nejsou. Jak by ste taky napočítal množství dodané ostatní energie?

   Vymazat
  2. Vetsinou se pocita s nejakou udavanou ucinnosti a zastanci elektromobility si casto zjednodussi zivot vypoctem podobnym tomuto: 1 litr benzinu = 11 kWh, ucinnost rafinerie 85 % => 1.65 kWh/l => v rafinerii se spotrebuje 1,65 kWh elektricke energie na produkci 1 litru benzinu.

   Bohuzel jiz nedohledam zadnou podrobnou studii, kde by se podrobne zkoumalo s jakou energii a jakymi zdroji se v konkretnich rafineriich pracuje a jake jsou v tomto trendy.
   Obecne se da neco malo odhadnout na zaklade produkce, ktera je pro jednotlive zeme dohledatelna a zprav o spotrebe energie v rafineriich, ktere jsou casto take dohledatelne.
   Treba pro USA lze data o spotrebe dohledat zde: https://www.eia.gov/dnav/pet/pet_pnp_capfuel_dcu_nus_a.htm
   Data o vyrobe: https://www.eia.gov/dnav/pet/pet_pnp_refp_dc_nus_mbbl_a.htm

   Vymazat
  3. Spotřeba energie je při rafinaci benzínu a nafty rozdělená do několika typů. Uváděné KWh jsou myšlené jako spotřeba elektrické energie. Jde hlavně o proces čištění, kdy se ropa zbavuje minerálních látek běje se to tak, že se ropa emulguje do vody, minerální látky se zachytí v ní a voda se pak oddělí v elektrostatickém poli. https://greentransportation.info/energy-transportation/gasoline-costs-6kwh.html Problém je v tom, že rafinerie nezveřejňují, pochopitelně, tato data. Musí se to spočítat z makro-ukazatelů a výpočet je pak zatížený nejrůznějšími chybami. Článek sám pak obsahuje i určitou kritiku, na mě působí trochu zmateným dojmem. Celá situace je komlikovanějsí o to, že rafinérie samy si elektrickou energii i vyrábějí, právě proto že mají vysokou spotřebu. Z tohot článku se dá vyčíst celková výroba (a spotřeba) v rafinériích. Zde https://www.quora.com/How-much-power-do-oil-refineries-consume
   a zde:
   https://energy.gov/sites/prod/files/2013/11/f4/energy_use_and_loss_and_emissions_petroleum.pdf
   pokud vezmeme do úvahy přepočet Btu / Kwh, tak nám vyjde, že rafinérie vyrábějí v USA 11TWh ročně (str 69), na str 71 po odečtení exportu to vychází na 15TWh. Přičteme-li ztráty při výrobě el. energie, tak je to ale neuvěřitelných 148TWh (14%). Celková spotřeba je ale asi 1000 TWh.
   Z tohoto dokumentu se dá zjistit celková výroba:
   https://books.google.cz/books?hl=en&lr=&id=ocbLBQAAQBAJ&oi=fnd&pg=PP1&dq=US+refinery+production+benzene+and+oil+fuel&ots=AkgAhNTYXg&sig=SPPjECQaDr8raA_MldkxclxpDzk&redir_esc=y#v=onepage&q=US%20refinery%20production%20benzene%20and%20oil%20fuel&f=false
   Tj. asi 1Tl/rok, tj. 11Wh/l, se ztrátami 150Wh/l. Celková spotřeba je v USA opravdu asi 1Kwh/l. Záleží hodně na kvalitě ropy.

   Vymazat
 2. Ta spotřeba v kWh na výrobu benzínu je špatně. Ve skutečnosti je to trochu méně. Uváděná spotřeba je totiž na rafinaci ropy jako celku, takže za tu 1,5 kWh nevznikne jen benzín, ale i všechny další složky jako nafta, mazut, asfalt a další uhlovodíky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kuk

   A kolik je potřeba energie na krakování a na výrobu jedovatejch aditiv bez kterejch se ten rafinovanej benzín nedá lejt do motoru? Výtěžek benzínu pouhým rafinováním nestačí zbytky je potřeba krakovat.

   Vymazat
  2. Na krakovani je treba energie. https://energy.gov/sites/prod/files/2013/11/f4/bandwidth.pdf
   priblizne 183.000 btu/bbl (vcetne energie ziskane ze suroviny). Pokud bychom neuvazovali surovinu ale pouze elektrinu a palivo, tak krakovanim 1 barelu ziskame 23000 btu energie.
   Zpracovanim 1 barelu ziskame priblizne 0,5 barelu benzinu: https://inside.mines.edu/~jjechura/Refining/07_Catalytic_Cracking.pdf

   Pojdme mrknout na elektrinu, na zparovani 1 barelu potrebujeme 13000 btu(3,8 kWh), uvazujme, ze tim ziskame 0,5 bbl benzinu (cca 79 litru), na litr benzinu tedy v procesu krakovani spotrebujeme cca 50 Wh elektricke energie. Pro zjednoduseni jsem ostatni produkty zanedbal.

   Celkove na krakovani spotrebujeme cca 700 Wh energie na l benzinu.

   Ztraty v prenosu jsou zanedbany, ale ty byvaji radove 10 procent. Pro zdejsi pri o tom, zda je na vyrobu benzinu treba radove 1 kWh elektriny nebo je to radove mene to nema zasadni vliv.

   Netusim, jaka je energeticka narocnost vyroby aditiv. Tu vam snad objasni nekdo jiny.

   Vymazat
 3. "Tradiční výrobci zaspali a teď těžce dohánějí ... Tesly, která ve spojení s Panasonicem" Ale Panasonic je preci jeden z tradicnich vyrobcu!
  Dalsi tradicni vyrobci jsou LG a Samsung, kteri zatim maji na konte vic elektromobilu nez Tesla s Panasonicem. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslel jsem tradiční výrobce osobních vozů. Doplním do článku.

   Vymazat
 4. Jeste bych upozornil na grafen ktery v budoucnu ma nahradit lithium. Dohledal jsem zdroj z: https://www.digitaltrends.com/mobile/dongxu-graphene-battery-pack-15-minutes-recharge-news/

  OdpovědětVymazat
 5. Jsi extrémní fanoušek elektroaut a Tesly zvlášť - tomu odpovídá tvůj článek.
  "dotace do fosilních paliv" - si děláš prdel
  Průměrný nájezd se skládá i z mnoha nulových dní a jednoho s 250 tam a 250 zpět nebo z jednoho 800-1000 tam. A držet si záložní benzínové auto ???
  Neřešíš nabíjení nevlastníků garáže, neřešíš spotřební daně .............

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dotace do fosilních paliv jsou tak obrovské, že je raději přehlížíme, ale nakonec nás doženou.
   Pokud se průměrný nájezd skládá z mnoha nulových dní, je ze všech stran lepší použít půjčovnu nebo taxi.

   Vymazat
  2. Největší dotace vždy dostávala jaderná energetika. Bez nich by nikdy nevznikla.

   Vymazat
 6. Výborne spísané. Možno by som trochu rozpísal vodík, a to, že celková účinnosť vodíkového cyklu: Výroba-čistenie-stláčanie-transport-reakcia v palivovom článku-menič-kolesá, bude možno max. 25%

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak narazím na nějakou věrohodnou studii, tak to rád doplním. Nemáte nějaký tip?

   Vymazat
 7. Tady je doplnění k té energetické bilanci:

  Pár dat na začátek:
  1W=3600J, takže je zbytečné počítat v Joulech, jsou to pak jen větší čísla.
  benzín = 8,89 kWh/l = 32.00 MJ/L
  nafta =9,96 kwh/l = 35.86 MJ/L

  podíl neobnovitelné energie dle CONCAWE (Asociace olejářských firem pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost v těžebním průmyslu) od těžby po distirbuci:
  benzín 0,14 -> výroba benzínu: 8,89*0,14= 1,2446kwh/l
  (pozn: z toho je 33% těžba, 60% zpracování, zbytek je přeprava)
  nafta 0,16 -> výroba nafty: 9,96*0,16= 1,5936 kwh/l
  pro zajímavost bioethanol 0,49, bionafta z řepky 0,33
  Kralupy a litvínov zajišťují cca 75% domácí spotřeby, zbytek jde z dovozu

  Čísla výše ukazují celkovou energetickou náročnost, ta se často udává ve formě energetické návratnosti ERoEI (Energy Return on Energy Invested) ta se u benzinu pohybuje někde mezi 5 až 15 (dle kvality ropy a její dostupnsti), což znaméná že na jeho výrobu se spotřebuje 1/5 až 1/15 v něm ukryté energie.
  Výpočet nahoře uvádí nejčastější hodnoty.
  Vzhledem k tomu, že velká část této energie vzniká spalováním, nelze jí odečíst jako úbytek spotřebované el. energie ze sítě. Na 1l paliva se ze sítě spotřebuje cca 0,053kWh.

  Když si pak vezmu že se u nás spořebuje 2 miliardy litrů benzínu a 5 miliard litrů nafty, tak to vychází následovně:
  Energie na výrobu (včetně tepelné) u nás spotřebovaného paliva je:
  2 000 000 000 * 1,2446= 2 489 200 000 kWh= 2,489 TWh
  5 000 000 000 * 1,5936= 7 968 000 000 kWh= 7,968 TWh

  Spotřeba elektrické energie na výrobu ze sítě bude následovná:
  2 000 000 000 * 0,053= 106 000 000 kWh= 0,106 TWh
  5 000 000 000 * 0,053= 265 000 000 kWh= 0,265 TWh

  Elektrická energie na výrobu paliva pak bude:
  0,106+0,265= 0,371 TWh
  Energie potřebná na dopravu pak dělá cca 3% z energie na výrobu paliva, což bude:
  0,03*(2,489+7,968)=0,314 TWh

  Jelikož u nás vyrobíme jen 75% z toho co spotřebujeme, pak výroba paliv u nás spotřebuje ročně el. energie:
  (0,106+0,265)*0,75=0,371 * 0,75= 0,278 TWh

  Teď k té spotřebě navíc po přepřáhnutí na 100% elektrifikaci:
  2 000 000 000 * 8,89 = 17 780 000 000= 17,78 TWh
  5 000 000 000 * 9,96 = 49 800 000 000= 49,80 TWh

  V trakci s proměnným zatížením a s převážnou dobou jen v částečném zatížení má benzínový motor účinnost tak 20-25%, diesel tak 25-30%. Použijeme vyšší hodnotu a to pak dělá:
  0,25*17,78+0,30*49,80=4,45+14,94=19,39 TWh točivého výkonu na motoru

  pokud výjdeme z účinnosti elektromotoru 90% a nabíjení (+nějaké ztráty v přenosové soustavě) 70%, budeme potřebovat:
  19,39/(0,7*0,9)=30,78 TWh.

  Po odečtení energie na výrobu a distibuci už nepotřebného paliva to bude:
  30,78-0,314-0,278 = 30,185 TWh

  V roce 2015 se v ČR vyrobily 83,89TWh (hrubá výroba). Čistá výroba byla 77,88TWh (minus energie na výrobu energie). Spotřeba byla 58,16TWh. Přebytek činil 19,72 TWh.

  Tudíž nám chybí 30,185-19,72=10,467 TWh a to v případě, že bychom chtěli nahradit i nákladní dopravu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Než dohledám zdroje k vašim informacím, ponechám to zatím jen v komentářích.
   Děkuji

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat

  3. To jsou zajímavé výpočty.
   Ale bylo by dobré kdyby jste napsal i zdroje odkud máte ty hodnoty. Napište prosím odkud jste čerpal. Zajímá mne hlavně ta spotřeba elektřiny na litr benzínu, já si vždycky myslel, že 1,3 kWh je jen spotřeba samotné elektřiny ze sítě na rafinaci benzínu a že v tom není započítaná ta ostatní energie. Vy ale tvrdíte, že je to veškerá energie na výrobu benzínu plus dopravu těžbu? Odkud to máte?

   Je podle mne potřeba dodat, že ta chybějící elektřina by byla potřeba kdyby nastala scifi situace a přes noc se vyměnili všechna auta ze spalováků na elektřinu. Ale výměna automobilů bude probíhat průběžně několik 10-tek let. Podle mne ani za 20-30 let tu nebude 100% elektro aut. Takže i když ta elektřina podle tohoto výpočtu schází, v realitě kdy výroba elektřiny sama o sobě se řídí zvyšující se spotřebou tak to nebude problém. Protože podíl elektromobilů na spotřebě elektřiny je v porovnání s ostatní spotřebou jednotky procent. Například zde o tom mluví:

   https://www.novinky.cz/ekonomika/462515-cesko-masove-dobijeni-elektromobilu-zvladne-tvrdi-energetici.html

   Cituji: "„Naše výpočty říkají, že spotřeba zhruba v řádu stovek tisíc až jednoho miliónu aut se z hlediska spotřeby elektřiny v České republice projeví pouze v jednotkách procent. "

   Tj v realitě, kdy by se za rok objevilo v ČR dejme tomu 50 tisíc elektromobilů to navýší spotřebu o zanedbatelnou hodnotu pod 1%. Tj. nic s čím by provozovatelé distribučních sítí nepočítali tak jako tak i kdyby žádné elektromobily nebyly.

   Dále se tam mluví o tom, že elektromobily pomáhají vyrovnávat síť, protože většina se nabíjí v noci. tj. V době kdy je nadbytek elektřiny a elektrárny pak nemusí "vyhazovat" elektřinu, protože vypínat uhelné, nebo jaderné elektrárny se fakt nevyplatí. Takže se palivo spaluje a vyrobená elektřina se "vyhazuje".

   Otázka: Je ve vaší hodnotě "Čistá výroba byla 77,88TWh" započtená i takto "vyhozená" elektřina, nebo je to jen ta spotřebovaná?

   To že se elektromobily nabíjejí přes noc je fakt. Je to okolo 80-90% všech nabíjení. Jen cca 10-20% jde na vrub rychlonabíječkám a nabíjením přes den.
   Například zde pro Nissan Leaf:
   http://evobsession.com/ev-obsession-initiates-long-term-review-of-nissan-leaf-no-home-charging/
   https://insideevs.com/most-electric-vehicle-owners-charge-at-home-in-other-news-the-sky-is-blue/
   https://avt.inl.gov/sites/default/files/pdf/EVProj/NissanLeafDrivingChargingSlides.pdf

   Proto bych hodnotu z vašeho výpočtu ještě vydělil 80% a dostáváme pak 2,09 TWh, které by chyběli kdyby se přes noc vyměnili všechny auta na elektřinu.

   Ale ještě bych asi řekl, že dnešní statistiky o tom, že se hlavně nabíjí doma platí hlavně pro lidi kteří mají dům, nebo garáž. V budoucnu se podle mne poměr upraví, protože přibudou lidi bez garáží, kteří bydlí v bytových domech a parkují na ulici. V ČR je to zhruba půl na půl lidí co bydlí v domech a v bytových domech. tj. Jestli dnes je 80-90% nabíjení doma, tak v budoucnu to může být třeba 60-70%. Ale zase v budoucnu bude třeba víc nabíječek i na ulicích na parkovištích takže i ti lidé v panelácích budou více nabíjet přes noc.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den,
  do sekce o tom, že to síť neunese bych přidal tyto zdroje:

  https://www.novinky.cz/ekonomika/462515-cesko-masove-dobijeni-elektromobilu-zvladne-tvrdi-energetici.html
  https://autobible.euro.cz/rozhovor-kvuli-elektromobilum-se-nova-elektrarna-stavet-nemusi/

  a možná bych u nevýhod vodíkového pohonu smazal málo plniček. Protože to je problém každé technologie, která je na začátku. Vždyť i těch pro elektroauta jich je málo. Ale s postupným navyšováním elektromobilů se zvyšuje i počet nabíječek. Tak stejně tak kdyby bylo víc vodíkových aut zvýšil by se počet plniček. Spíš je to o tom, že ty plničky jsou daleko daleko dražší na výrobu a stavbu než postavit "zásuvku" do elektrické sítě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík, zdroje doplním. S tím 'vodíkem' to spíš rozvedu...

   Vymazat
 10. Priznam se, ze se mi nechce verit tomu, ze na vyrobu litru paliva spotrebuje rafinerie cca 1,5 kWh elektricke nergie.

  Zkusim se podivat na dohledatelna data o ceskych rafineriich.

  Spotreba elektriny Ceska rafinerska 2007 - 295 GWh - celkove energie 3,8 TWh (13.556 TJ)
  http://www.unipetrol.cz/en/csr/documents/unipetrol_eko_07_en.pdf

  Jiny, novejsi, ale mene primy zdroj uvadi v tabulce zkoumajici dopady poplatku za OZE mezi lety 2010-2013 prumerne 306 GWh:
  http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/tee/tee-2012/prezentace/rafaj_jan.pdf

  Dle zpravy o udrzitelnem rozvoji z roku 2011 byla celkova spotreba energie cca 4,9 TWh (422.032 toe):
  http://www.unipetrolrpa.cz/CS/o-nas/Rafinerie/Documents/zprava_o_udrzitelnem_rozvoji_2011.pdf


  V roce 2011 byla celkova vyroba benzinu 1.370 tisic tun (cca 1,9 mld litru) a nafty 3.067 (cca 3,7 mld litru):
  https://www.czso.cz/csu/czso/ropa-ropne-produkty-a-zemni-plyn-prosinec-2011-4wfffpmo5l

  Pokud odectu cca 1/10 produkce na Paramo, ktere neni soucasti Ceske rafinerske a primarne se zabyvalo produkci asfaltu, navic ma mensi kapacitu nez Ceska rafinerska (cca 1:8). Tak mi vyjde, ze Ceska rafinerska mohla v roce 2011 vyrobit priblizne 5.000.000.000 l benzinu a nafty, spotrebovala k tomu cca 300 GWh elektricke energie, tedy na vyrobu litru paliva to vychazi priblizne 60 Wh, je to samozrejme jen velmi hruby odhad, ziskany s mnoha zjednodusenimi, z nichz nektere mohou znamenat zvyseni tohoto cisla (pripadny spatny odhad podilu Parama nebo nepresnost prumerne spotreby pro dany rok), jine by vsak mohly znamenat dalsi snizeni, napriklad zanedbani ostatnich ropnych produktu (hmotnostne tvori nafta a benzin jen zhruba 60 % ropnych produktu).

  Presto, ze pracuji s velmi hrubymi cisly a uznavam, ze mohou byt v mnoha ohledech nepresna, tak se domnivam, ze tvrzeni z clanku je nesmyslne, smysl by davalo, kdyby se nemluvilo o elektrine, ale o energii, tam vychazi pro ceske rafinerie pomerne odpovidajici udaj kolem 1 kWh.

  Trosku elektrooptimistictejsi pohled by nam dalo napriklad nahlednuti do Vyrocnich zprav Slovnaftu:
  https://slovnaft.sk/images/slovnaft/pdf/o_nas/pre_investorov/financne_spravy/vyrocne_spravy/2017/SLN_Vyrocna_Sprava_2017_SK_Web.pdf

  ten vyprodukoval v roce 2017 cca 5.5 miliardy litru paliva a spotreboval k tomu cca 850 GWh elektricke energie. Tedy cca 150 Wh/l. Opet pri zanedbani ostatnich produktu a take toho, ze Slovnaft neni pouze rafinerie, takze se elektrina nevyuziva jen ke zpracovani ropy. Je to cislo "lepsi" ale opet radove nizsi nez udaj z clanku. Po zapocteni tepla je spotreba energie kolem 500 Wh, coz radove souhlasi s udaji v clanku. Myslim, ze udaj v clanku vznikl zanedbanim rozdilu mezi pojmy energie a elektricka energie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé výpočty a zamyšlení. Taky jsem kdysi zkoušel dohledat, někde nějaká čísla o spotřebě elektřiny na výrobu benzínu, ale nic jsem nenašel. Skoro bych se přikláněl k tomu, že to klidně může být hoax šířený podporovateli elektromobilů, protože nikdo vlastně neví odkud a jak tato informace vlastně vznikla? A rafinerské společnosti, to přiživují tím, že zrovna moc nejsou sdílný s informacemi o jejich spotřebě na výrobu jejich produktů.

   Neví ještě někdo něco víc?

   Vymazat
  2. Detaily jsou ve zdrojích, např:
   Emise CO2 u elektromobilů: Tesla horší než BMW?
   https://www.svetmobilne.cz/emise-co2-u-elektromobilu-tesla-horsi-nez-bmw/4645-2

   Rafinace: 1,2 až 1,5 kWh, výroba 0,2 kWh

   Vymazat
 11. Dobrý den,
  všechna data v článku jsou ozdrojovaná. Energie potřebná k rafinaci je ve zdroji "Náklady palivo x elektřina", který je teď nedostupný. Jakmile zjistím, kde se přesunul, případně dohledám jiný, dám to sem. Pokud si matně vzpomínám, byly tam i odkazy na PDF dokumenty společností jako Shell, Exxon a dalších.

  OdpovědětVymazat